wyjazd powrót cena ilość miejsc  

pobierz program w PDF

DZIEŃ 1 Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Senegalu przez jeden  z portów tranzytowych w Europie. Przylot do Dakaru wieczorem. Transfer do hotelu, nocleg.

DZIEŃ 2 Po śniadaniu przeprawa na Wyspę Goree (Wyspa Niewolników). Zwiedzanie wyspy, fortyfikacji z drugiej wojny światowej z panoramą na Dakar. Czas na relaks na plaży i pierwsze zakupy senegalskich naszyjników. Późnym popołudniem powrót do Dakaru. Nocleg w Dakarze.

DZIEŃ 3 Do południa czas wolny, wypoczynek na przyhotelowej plaży lub fakultatywnie (koszt około 20 euro) wyjazd poza Dakar nad Różowe Jezioro oraz w miejsce, w którym kończył się słynny rajd Paryż-Dakar. W południe przejazd na lotnisko, wylot do Bamako. Przylot i transfer do hotelu, zakwaterowanie. Dla chętnych możliwość wyjścia na wieczór w rytmie bluesa, w celu wyrobienia sobie poglądu na sferę nocnych rozrywek ludu Senegalu i Mali. Ponoć właśnie z tych terenów wywodzi się blues, jako że niewolnicy trafiający na plantacje w USA pochodzili z tych stron. Nocleg w Bamako.

DZIEŃ 4 Od rana wizyta na afrykańskim rynku pełnym fetyszy, masek, rzeźb, instrumentów oraz ogromnych ilości najróżniejszych jarzyn, t-shirtów i kaset magnetofonowych. Wizyta w Muzeum Narodowym, w lokalnym centrum kultury, gdzie odbywają się między innymi lekcje gry na bębnach. Przejazd na wzgórze z panoramą na miasto. Około godziny 14.00 wyjazd do Segu. Po drodze obserwacja rozległych przedmieść Bamako, a później coraz bardziej zapomnianych przez Boga i ludzi wiosek. Przyjazd w godzinach wieczornych. Nocleg.

DZIEŃ 5 Po śniadaniu spacer nad Niger, czas na zakup pamiątek. Około godziny 10:30 wyjazd do miasta zbudowanego z suszonej gliny. Przejazd wśród baobabów, z postojami w przydrożnych miasteczkach na przekąski sprzedawane przez panie z miskami na głowie. Po południu dojazd do Djenne, miasta słynącego z największej glinianej budowli świata, a także z setek innych glinianych budynków w stylu typowym dla Sahary. Wieczorne zwiedzanie bardzo bezpiecznego i przyjaznego miasta. Nocleg w Djenne.

DZIEŃ 6 Od rana dalszy ciąg zwiedzania Djenne - najpiękniejszego miasta na południe od Sahary, perły glinianej architektury, miasta jakby żywcem wyjętego z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Djenne było w średniowieczu miejscem, skąd wyruszały karawany przez Saharę. Zwiedzanie fascynującego Wielkiego Meczetu Djenne - wpisanego na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO. Spacer krętymi glinianymi uliczkami, podglądanie urokliwych zaułków miasta. Około godz. 13:00 przejazd do Mopti - bramy Nigru. Czas na zakupy na lokalnym rynku rzeczy niezbędnych podczas wyprawy łodzią po Nigrze. Wyprawa na przystań. Wstępne przyjrzenie się pirodze, którą następnego dnia przyjdzie płynąć do Timbuktu. Nocleg w Mopti.

DZIEŃ 7 Po śniadaniu przejazd do Kona (oddalonego od Mopti 75 km). Załadunek na pirogę i dalej w drogę... Rejs pirogą po Nigrze, trzeciej pod względem długości rzeki Afryki, po Nilu i Kongo. Cały dzień żeglugi, podglądanie życia na wodzie. Zajęcia na pirodze - dyskusje panelowe, uzupełnianie braków w czytelnictwie, pielęgnowanie bogatego życia wewnętrznego, opalanie bladego ciała na dachu pirogi. Czas na refleksję i odnalezienie się w nowej rzeczywistości pozbawionej jakichkolwiek wygód. Nocleg w stylu zachodnioafrykańskim w okolicach Niafunke (rodzinnej wioski najsłynniejszego muzyka malijskiego - Ali Farka Toure). Rozbicie namiotów na piaszczystej mierzei, noc bez elektryczności i cywilizacji. Czas na ognisko, generalne odkażenie organizmu i chóralny śpiew, co niesie się hen daleko po falach Nigru i co jest strawą dla duszy, jako chleb dla ciała... W końcu sen.

DZIEŃ 8 Dalsza część rejsu po Nigrze. Wystawianie ciała na dobroczynne działanie słońca, wypatrywanie okazji fotograficznych. Ok. godz. 14:00 dopłynięcie do Timbuktu. Zakwaterowanie w hotelu do złudzenia przypominającego zajazdy dla karawan przybywających tu niegdyś z Maroka. Po kolacji możliwość spaceru bezpiecznymi, choć nie do końca oświetlonymi, uliczkami legendarnego Timbuktu, niegdyś stutysięcznej stolicy Zachodniej Afryki, które niegdyś władała Saharą i słynęła z bogactwa, uniwersytetu i meczetów. Nocleg.

DZIEŃ 9 Przed południem zwiedzanie objętego ochroną UNESCO - miasta Timbuktu, w którym znajduje się wiele glinianych obiektów architektury wpisanych na listę dziedzictwa ludzkości. Zwiedzanie m.in. najstarszego meczetu Afryki Zachodniej. Spacer krętymi, piaszczystymi uliczkami wśród glinianych domów i malowniczych zaułków, w których spotkać można wiszące skóry kotów, uważane tu za fetysz. Sceneria miasteczka otoczonego pustynią, pozbawionego asfaltu i kanalizacji przywodzi na myśl wyobrażenie o średniowiecznej afrykańskiej mieścinie. Około południa, ze względu na upał czas na sjestę lub zakup pamiątek. Ok. godziny 16:00 wyprawa na wielbłądach, w towarzystwie Tuaregów - potomków słynnych wojowników, władców pustyni, w nieznane… Po drodze podglądanie obozowisk Tuaregów, w których żyje się jak przed setkami lat. Przystanek na piaszczystej wydmie na pustyni. Sycenie oczu przepięknie zachodzącym słońcem. Idealna pora na fotografowanie pustynnego pejzażu z wielbłądami i Tuaregami w tle. Po zmroku, który zapada tu wyjątkowo szybko, pustynna kolacja, z pieczonym kozłem lub baranem jako potrawą główną, tradycyjnym pożywieniem Tuaregów. Zakrapianie posiłku dobrze schłodzonym piwem, co jest już zupełnie nową tradycją… Powrót do Timbuktu po pustyni oświetlonej tylko mdłym światłem księżyca. Wielkie prawie metafizyczne przeżycie pod niebem Afryki. Nocleg w Timbuktu.

DZIEŃ 10 Po śniadaniu - początek ekspedycji szutrowo-piaszczystą drogą do krainy Dogonów, plemienia zamieszkującego pionową rozpadlinę skalną, plemienia słynnego także ze swej glinianej architektury, religii i fascynujących dzieł sztuki (maski, rzeźby, drzwiczki itd.). „Ucieczka” z piasków Sahary do zieleni. Przejazd jeepami w kierunku Sanga przez trudno dostępny teren, trzęsąc się na wertepach i obserwując coraz mniej cywilizowaną rzeczywistość. Jeżeli dopisze szczęście możemy spotkać migrujące słonie…  W okolicy Sanga rozbicie obozu w buszu. Krzepiąca kolacja. Nocleg na płaskim dachu dogońskiego domu, z dostępem do infrastruktury sanitarnej. Niedobór luksusu rekompensować będzie egzotyka przeżyć…

DZIEŃ 11 Przejazd przez teren Dogonów, liczne wioski, liczne pola uprawne, liczni żniwiarze. Ok. godziny 11:00 rozpoczęcie trekkingu - pieszej wędrówki wśród dziwnych formacji skalnych po okolicznych wioskach, w których dominującym elementem architektury są kwadratowe domy lub charakterystycznie zaokrąglone spichlerze wznoszone bez szalunków i zbrojenia. Zejście ze szczytu płaskowyżu Bandiagara do wioski dogońskiej. Podziwianie szerokiej panoramy i niesamowitej architektury ludu Tellem oraz zabudowań dogońskich. Po południu fakultatywnie udział w spektaklu tańca w wykonaniu najlepszych dogońskich tancerzy - taniec masek (jedne z najwyższych masek na świecie, unikatowe maski w kształcie krzyża lotaryńskiego etc), słynny taniec na szczudłach. Wieczorem wyjazd w kierunku Koro. Nocleg na rozgrzanym słońcem płaskowyżu, jak poprzednio na dachu dogońskiego domu. Wieczór opowieści globtroterskich.

DZIEŃ 12 Po porannych ablucjach i śniadaniu przejazd do Burkina Faso. Po drodze malownicze wioski, malownicze krajobrazy z ryżowymi poletkami w tle. Dalszy przejazd jeepami przez trudno dostępny wyludniony obszar na granicę z Burkina Faso, przekroczenie granicy i dalszy przejazd przez kraj animistów. Późnym wieczorem przyjazd do Ouagadougou - stolicy kraju animistów, ale i katolików. Zakwaterowanie w hotelu. Generalne ablucje, zmywanie z siebie kurzu kraju Dogonów i nie tylko. Nocleg.

DZIEŃ 13 Późna pobudka i nieśpieszne śniadanie. Ok. godz. 10:00 wyjazd na oglądanie miasta, wizyta w katedrze i galerii prawdziwej sztuki. Okazja na udane zakupy artystycznie wykonanych przedmiotów z drewna, brązu i tkanin. Po południu czas na samodzielne spacery, fotograficzne łowy itp. Wieczorem wyjście na podglądanie nocnego życia Ouagaduogou. Po ascetycznym Timbuktu i tradycyjnych Dogonach czas na reggae i inne gorące rytmy w klubach stolicy (a jest ich wiele). Fakultatywnie tropikalna impreza w klubach Ouagadougou. Nocleg.

DZIEŃ 14 Rano transfer na lotnisko i wylot do Lome – stolicy Togo. Przylot około 10 rano i objazd miasta: Plac Niepodległości, wizyta na bazarze voodoo, Marche des Feticheurs, gdzie można zakupić różnorodne magiczne przedmioty oraz fetysze. Odwiedziny w kościele katolickim, gdzie Jan Paweł II odprawił mszę podczas swej pielgrzymki duszpasterskiej. Ok godz. 13:00 przejazd w kierunku Beninu. Po drodze podglądanie życia ludzi w wioskach. Przystanki i sesje fotograficzne. Przekroczenie granicy. Około godz. 17:30 przyjazd do Grand Popo - rybackiej osady aspirującej do miana przyszłego nadmorskiego kurortu Beninu. Po zakwaterowaniu orzeźwiające kąpiele w ciepłych wodach oceanu, a zaraz po tym złożenie umęczonego podróżą ciała na miękkim piasku plaży, obserwacja zachodu słońca i krzątania się rybaków. Nocleg w Grand Popo.

DZIEŃ 15 Rankiem obserwacja zespołowych połowów przy pomocy sieci wcześniej zmyślnie w ocean zapuszczonej, a rankiem przez wszystkich mieszkańców wioski wyciąganej. Śniadanie. Kąpiele i harce wodne. Odpoczynek aż do 14:00, a później przejazd do miasta Ouidah, skąd wywieziono tysiące niewolników do bramy bez powrotu. Do bramy tej prowadzi tzw. Droga Niewolników, którą chętni mogą przebyć pieszo, podobnie jak to musieli wcześniej czynić wywożeni stąd niewolnicy. Spacer szlakiem niewolników prosto na plażę w Ouidah, a później przejazd do Ganvie na jeziorze Nokoue. 27 tysięcy mieszkańców żyje tam w domach na palach wyrastających wprost z jeziora. Przeprawa łodzią do wioski i przejażdżka wśród chat na palach w scenerii zachodzącego słońca i rychtujących się na wieczorny spoczynek mieszkańców wioski. Wszystkie budynki, włącznie z pocztą i niby-hotelem stoją na palach i nawiązują do wygód jakie obowiązywały w wiekach średnich. Zakwaterowanie w przybytku hotelowym z desek o sporych prześwitach w podłodze i ścianach. Niezwykły ten obiekt hotelowy posiada jedną wielką zaletę - znakomitą akustykę - słowo wypowiedziane szeptem na jednym jego końcu jest bardzo dobrze słyszane na końcu drugim… UWAGA: dla tych którym taki rodzaj intymności nie do końca odpowiada, możliwość noclegu w klasycznym hotelu na brzegu w miasteczku. Dla mieszkańców wodnego hotelu rano niezwykłe widowisko, teatr prawdziwy - targ na wodzie przy pochodniach jeszcze przed świtaniem i jeszcze długo po świtaniu. Klimaty i sceny rodzajowe w najwyższym gatunku - raj dla fotografów i operatorów kamer.

DZIEŃ 16 Wczesnym świtem podglądanie targu na wodzie. Po śniadaniu przeprawa łodzią na brzeg. Przejazd do Abomey – podziwianie ruin pałaców królewskich wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnie transfer do Cotonou - stolicy Beninu. Wizyta w Artisana Center w celu zakupu ostatnich pamiątek dla spragnionej egzotyki rodziny. Przejazd do hotelu na ostateczne przepakowanie i odświeżenie się przed podróżą. Wieczorem transfer na lotnisko, wylot do Europy. Pożegnanie z Afryką.

DZIEŃ 17 Przylot do Warszawy około południa. Powrót w domowe pielesze z tuareskim mieczem, wysuszoną skórą kota z Timbuktu lub benińską dzidą w dłoni…Prezentowanie śniadej cery i szukanie w domowych zakamarkach miejsca godnego ekspozycji unikalnych trofeów…

TERMINY

20.01 – 05.02.2014

15.02 – 03.03.2014

08.11 – 24.11.2014

29.11 – 15.12.2014

CENA: 9 570 PLN + 1 580 EUR

I  rata:      800 PLN płatne przy zapisie

II rata:   9 570 PLN płatne na 35 dni przed imprezą (minus I rata)

III rata:  1 580 EUR uczestnik zabiera ze sobą

CENA ZAWIERA

- przeloty Warszawa - Dakar, Dakar - Bamako, Ouagadougou - Lome, Cotonou - Warszawa

- przejazdy wewnętrzne: Senegal: mikrobusy, taksówki, prom. Reszta trasy: autokar, jeepy oraz piroga. Togo i Benin: mikrobus, taksówki

- zakwaterowanie: Senegal: hotel 3*** przy plaży. Mali i Burkina Faso: hotele klasy turystycznej (Djenne, Timbuktu), hotele 3*** i 4**** (Bamako, Segu, Mopti, Ouagadougou) - pokoje 2-osobowe z łazienkami i klimatyzacją, 1 nocleg w namiotach, 2 noclegi pod gwiazdami, na płaskich dachach dogońskich domów (dostęp do infrastruktury sanitarnej). Benin: bungalowy przy plaży w Grand Popo, udająca hotel - chata na palach na jeziorze Nokoue, 3*** hotel w Cotonou

- wyżywienie: śniadania i obiadokolacje na całej trasie (na pirodze wyżywienie przygotowuje kucharz pokładowy - najczęściej są to świeże, smażone ryby prosto z jeziora. Podczas noclegów w buszu wyżywienie przygotowuje kucharz obozowy, można liczyć na ciepłą strawę.)

- wizy (Mali, Senegal, Burkina Faso, Togo, Benin)

- miejscowi przewodnicy

- ubezpieczenie EUROPA (KL 30 000 EUR i NNW 3 000 EUR)


CENA NIE ZAWIERA

- opłaty za bilety wstępu i opłaty lotniskowe: 120 EUR

- napiwki: ok. 50 EUR

- dopłata do pokoju 1-osobowego: 390 EUR 


DODATKOWE WYMAGANIA

Wymagana ochrona przeciwmalaryczna oraz szczepienie na żółtą febrę                       Paszport musi posiadać 5 wolnych stron na wizy

wyjazd powrót cena ilość miejsc